Szűrők

Ebben a fejezetben a szűrőknek csak néhány típusát nézzük végig.
Általánosságban szűrőknek nevezzük azokat az áramköröket, melyek bizonyos frekvencia, frekvencia-tartomány kiszűrésére alkalmasak.
Aluláteresztő szűrőnek nevezzük pl. azt a szűrőt, amely az alacsony frekvenciájú jeleket átengedi, a magas frekvenciájú jeleket pedig nem. Felüláteresztő szűrő az a szűrő, amely csak a magas frekvenciás jeleket engedi át.
Vannak olyan szűrők, amelyek egy bizonyos frekvenciát (frekvencia-sávot) engednek át, mások pedig pont ezeket nem, hanem az összes többit engedik át.

Nézzünk egy olyan kapcsolást, amely minden frekvenciát átenged, kivéve egy frekvenciát (illetve egy keskeny frekvencia sávot).
Az ábrán látható kapcsolás egy olyan feszültségosztó, melynek az egyik eleme (amin levesszük a kimeneti jelet) egy frekvenciafüggő ellenállásként fogható fel.
Amennyiben a bemeneti jel frekvenciája a soros rezgőkör rezonancia frekvenciája, akkor a soros kör (mint frekvenciafüggő ellenállás) ellenállásának értéke minimális, vagyis a kimeneten mérhető jel minimális. Ezt a frekvenciát az áramkör nem engedi át.
Amennyiben más frekvenciát kapcsolunk a bemenetre, ott a frekvenciafüggő alkatrészünk ellenállása már naggyá válik, tehát ennek megfelelően kapunk a kimeneten jelet. Természetesen ahogy egyre jobban távolodunk a rezonancia frekvenciától, úgy egyre nagyobb a kimeneti jel. Figyelem: fázistolást eredményez a kapcsolás a be és kimeneti jelek között.